Date: 12th February 2013 at 12:10pm
Written by:

The 2013 Viareggio Cup is up and running, and we at Forza Italian Football aim to bring you all the coverage you need from one of the most prestigious youth football tournaments in the world.

Juventus will look to defend their title against the cream of Italy’s youth sides as well as teams from England, Australia, Argentina, Belgium, Denmark, Macedonia, Paraguay, Chile, Norway, USA, Spain and Serbia.

The team that finishes top in each group will qualify for the second round, as well as the best second placed side from each half of the draw (One from Groups 1-6 and another from Groups 7-12).

The tournament will be held between the 11th and 25th February 2013.

SECTION A

Group 1
Juventus – Maribor 4 – 2
Avellino – A.P.I.A. Leichhardt 2 – 2
Juventus – Avellino 2 – 1
Maribor – A.P.I.A. Leichhardt 5 – 0
Maribor – Avellino 1 – 2
Juventus – A.P.I.A. Leichhardt 0 – 0
P W D L GF GA Diff Pt
Juventus 3 2 1 0 6 3 3 7
Avellino 3 1 1 1 5 5 0 4
Maribor 3 1 0 2 8 6 2 3
A.P.I.A. Leichhardt 3 0 2 1 2 7 -5 2

Group 2
Inter – Nogoom El Mostakbal 3 – 0
Virtus Entella – Melbourne Phoenix 4 – 0
Inter – Virtus Entella 1 – 0
Nogoom El Mostakbal – Melbourne Phoenix 4 – 1
Inter – Melbourne Phoenix 3 – 0
Nogoom El Mostakbal – Virtus Entella 0 – 4
P W D L GF GA Diff Pt
Inter 3 3 0 0 7 0 7 9
Virtus Entella 3 2 0 1 8 1 7 6
Nogoom El Mostakbal 3 1 0 2 4 8 -4 3
Melbourne Phoenix 3 0 0 3 1 11 -10 0

Group 3
Città di Marino – Deportes Concepcion 1 – 0
Torino – Honefoss 8 – 0
Honefoss – Deportes Concepcion 0 – 6
Torino – Città di Marino 5 – 0
Honefoss – Città di Marino 0 – 4
Torino – Deportes Concepcion 3 – 0
P W D L GF GA Diff Pt
Torino 3 3 0 0 16 0 16 9
Città di Marino 3 2 0 1 5 5 0 6
Deportes Concepcion 3 1 0 2 6 4 2 3
Honefoss 3 0 0 3 0 18 -18 0

Group 4
Sampdoria – Recreativo Huelva 1 – 0
Varese – All Boys 1 – 1
Sampdoria – 2 – 2
Recreativo Huelva – All Boys 0 – 1
Sampdoria – All Boys 1 – 3
Recreativo Huelva – 2 – 1
P W D L GF GA Diff Pt
All Boys 3 2 1 0 5 2 3 7
Sampdoria 3 1 1 1 4 5 -1 4
Recreativo Huelva 3 1 0 2 2 3 -1 3
3 0 2 1 4 5 -1 2

Group 5
Parma – Laguna 2 – 1
Genoa – Rijeka 1 – 3
Rijeka – Laguna 0 – 5
Genoa – Parma 2 – 1
Rijeka – Parma 1 – 2
Genoa – Santos Laguna 2 – 0
P W D L GF GA Diff Pt
Genoa 3 2 0 1 5 4 1 6
Parma 3 2 0 1 5 4 1 6
Rijeka 3 1 0 2 4 8 -4 3
Santos Laguna 3 1 0 2 6 4 2 3

Group 6
Rappresentativa Serie D – Anderlecht 0 – 1
Reggina – Norte America 1 – 0
Rappresentativa Serie D – Reggina 2 – 2
Anderlecht – Norte America 0 – 1
Rappresentativa Serie D – Norte America 2 – 1
Anderlecht – Reggina 2 – 0
P W D L GF GA Diff Pt
Anderlecht 3 2 0 1 3 1 2 6
Reggina 3 1 1 1 3 4 -1 4
Rappresentativa Serie D 3 1 1 1 4 4 0 4
Norte America 3 1 0 2 2 3 -1 3

SECTION B

Group 7
Atalanta – Belasica Strumica 2 – 0
Siena – Bruges 1 – 0
Atalanta – Siena 0 – 1
Belasica Strumica – Bruges 0 – 3
Atalanta – Bruges 4 – 0
Belasica Strumica – Siena 0 – 1
P W D L GF GA Diff Pt
Siena 3 3 0 0 3 0 3 9
Atalanta 3 2 0 1 6 1 5 6
Bruges 3 1 0 2 3 5 -2 3
Belasica Strumica 3 0 0 3 0 6 -6 0

Group 8
Fiorentina – B 93 Copenaghen 8 – 2
Padova – Club Nacional 1 – 1
Fiorentina – Padova 0 – 0
B 93 Copenaghen – Club Nacional 3 – 1
Fiorentina – Club Nacional 2 – 0
B 93 Copenaghen – Padova 0 – 2
P W D L GF GA Diff Pt
Fiorentina 3 2 1 0 10 2 8 7
Padova 3 1 2 0 3 1 2 5
B 93 Copenaghen 3 1 0 2 5 11 -6 3
Club Nacional 3 0 1 2 2 6 -4 1

Group 9
Milan – 2 – 1
Empoli – Under 17 Congo 3 – 0
Milan – Empoli 1 – 0
Newcastle – Under 17 Congo 2 – 1
Newcastle – Empoli 3 – 2
Milan – Under 17 Congo 1 – 1
P W D L GF GA Diff Pt
Milan 3 2 1 0 4 2 2 7
3 2 0 1 6 5 1 6
Empoli 3 1 0 2 5 4 1 3
Under 17 Congo 3 0 1 2 2 6 -4 1

Group 10
Napoli – Honvéd Budapest 2 – 0
Lecce – L.I.A.C. New York 3 – 0
Napoli – 4 – 0
Honvéd Budapest – L.I.A.C. New York 8 – 2
Napoli – L.I.A.C. New York 2 – 0
Honvéd Budapest – 2 – 1
P W D L GF GA Diff Pt
Napoli 3 3 0 0 8 0 8 9
Honvéd Budapest 3 2 0 1 10 5 5 6
3 1 0 2 4 6 -2 3
L.I.A.C. New York 3 0 0 3 2 13 -11 0

Group 11
Spezia – Long Island 4 – 1
Roma – Spartak Moscow 3 – 0
Spartak Moscow – Long Island 5 – 0
Roma – Spezia 0 – 2
Roma – Long Island 6 – 1
Spartak Moscow – Spezia 2 – 2
P W D L GF GA Diff Pt
Spezia 3 2 1 0 8 3 5 7
Roma 3 2 0 1 9 3 6 6
Spartak Moscow 3 1 1 1 7 5 2 4
Long Island 3 0 0 3 2 15 -13 0

Group 12
Juve Stabia – Mutual Uruguaya A-Net 3 – 0
Lazio – Red Star 3 – 0
Red Star – Mutual Uruguaya A-Net 0 – 1
Lazio – Juve Stabia 4 – 3
Red Star – Juve Stabia 0 – 4
Lazio – Mutual Uruguaya A-Net 2 – 0
P W D L GF GA Diff Pt
Lazio 3 3 0 0 9 3 6 9
Juve Stabia 3 2 0 1 10 4 6 6
Mutual Uruguaya A-Net 3 1 0 2 1 5 -4 3
Red Star 3 0 0 3 0 8 -8 0

Round of 16

Section A

Torino 1-1 Roma Torino win 5-4 on penalties
Inter 0-0 Spezia Spezia win 0-3 on penalties
Juventus 0-1 Juve Stabia
All Boys 1-2 AC Milan

Section B

Napoli 1-1 Genoa. Genoa win 8-9 on penalties
Lazio 0-0 Anderlecht. Anderlecht win 4-5 on penalties
Siena 2-0 Virtus Entella
Fiorentina 0-0 Parma. Parma win 3-4 on penalties

Quarter-Finals

Section A

AC Milan 3-0 Spezia
Parma 3-1 Juve Stabia

Section B

Genoa 1-3 Siena
Torino 0-0 Anderlecht. Anderlecht win 4-3 on penalties.

Semi-Finals

Section A

AC Milan 2-1 Parma

Section B

Anderlecht 1-0 Siena